Dopamin jako jeden z hormonů štěstí hraje důležitou roli v naší náladě či motivaci. Nejčastěji je spojován s pocitem odměny. Způsobuje nám ten slastný pocit při odškrtnutí položky na to-do listu nebo při úspěšném splnění důležitého úkolu. Pomáhá nám s tím, aby se nám do nějaké činnosti chtělo a abychom byli produktivní. Ne všechno je ale vždy zcela růžové...
Vyvolává v nás tak příjemné pocity, že si aktivitami, které nám k vyplavování dopaminu pomáhají, lze vybudovat závislost. A najednou se dostáváme někam, kde jsme být nechtěli. Jak se nezdravá hladina dopaminu může projevovat?
nedokážeme se odtrhnout od sociálních sítí a neustále je kontrolujeme (brzy se také pobavíme o FOMO)
hodiny sedíme u počítačových her
nadměrně konzumujeme cukr, a stále nemáme dost
nejdeme spát, dokud nedokoukáme celou sérii na Netflixu, a nestává se nám to jen tak jednou za čas
Bohužel si tak vyčerpáváme svoji mentální kapacitu (mimochodem, doporučujeme knihu Digitální demence) a pak už nám nezbývá energie či nálada na aktivity, které jsou pro nás přínosné. Upřímně si odpovězte na otázky, kolikrát jste se s radostí odtrhli od napínavé chvíle v právě rozkoukaném seriálu a vyšli si na příjemnou procházku do lesa? A jak často se vám poštěstí odtrhnout se od práce, zaklapnout počítač a dát si vanu nebo si přečíst knížku, když se vám e-mail hromadí nepřečtenými zprávami?
Na první pohled se může zdát, že se nic tak hrozného neděje. Přece pracujete. A když koukáte na televizi, věnujete si čas sobě, nestresujete se, že? Tak si zhodnoťte, jak se cítíte po:
procházce
přiměřené porci vyváženého jídla
hrnku bylinkového čaje
přečtené kapitole v knize
proleženém odpoledni u televize
meníčku z mekáče
litru coly během dopoledne
hodině v kuse na TikToku
Už víte, kam tím směřujeme? Nehledě na to, že když si pravidelně vyplavujeme dopamin aktivitami, na kterých se stáváme závislými, doslova nás to otupuje. A celý otupělí se nebudeme nadšeně vrhat do dalších činností.
Co s tím?
Staňte se vědomými sebe-pozorovateli. Sledujte, co ve vás vyvolává tyto stavy. Od čeho se nemůžete odtrhnout a je to spíše zlozvyk? Co vám odvádí pozornost od přínosných aktivit, které přinášejí spíše klid, čistou hlavu, než jen chvilkové uspokojení? Ještě jednou pro shrnutí, nejčastějšími lákadly jsou nezdravé jídlo, sledování porna, scrollování na sociálních sítích, dlouhé hodiny před televizí, u seriálu či hraní počítačových her.
Až objevíte "to svoje" a rozhodnete se pro změnu, vyzkoušejte dopaminový detox. V ideálním případě by to vypadalo takto: Vyberte si jednu činnost, od které si chcete takto oddychnout, a izolujte se od ní. Pokuste se každý den vědomě pracovat na tom, že si ji nedopřejete. Aby si mozek navykl, že se má zbavit této "závislosti", může mu to trvat až tři měsíce. Je to tedy poměrně dlouhá doba, ale pokud to jednou překonáte, nebudete litovat.
Ne vždy máme ale v životě ideální podmínky. Proto pozorujte a zkoumejte, co pro sebe můžete udělat.
můžete si stanovit časový limit - pokud jste denně na sítích 3 hodiny, omezte to na hodinu - opravdu si myslíte, že vám tam něco uteče?
hledejte příčiny - saháte-li neustále po sladkostech a potřebujete to chvilkové uspokojení (které je často doprovázeno následnými výčitkami), v jakých situacích se to děje? Co se zrovna děje ve vás a kolem vás, že máte neodkladnou touhu to zajíst?
pište - pokud jste zjistili, že je to něco, co vás trápí, zapisujte si svá pozorování - v jakých situacích tíhnete k rychlému vystřelení dopaminu, potřebě chvilkového uspokojení, proč místo produktivního času prokrastinujete hraním her nebo sledováním vtipných videí - ohlédněte se a hledejte vodítka, příčiny, indicie - pokud dokážeme pojmenovat, proč se to děje, lépe se nám s tím pak pracuje
A pokud si nevíte rady, jak na to, doporučujeme třeba knihu Atomové návyky, ve které se autor věnujeme nejen dobrým návykům, ale také zbavování se zlozvyků. Nebo se nám ozvěte, rádi s vámi projedeme celým procesem a podpoříme vás.
Jaká je vaše zkušenost s dopaminem a potenciálními závislostmi?
Commentaires