top of page

PŘEDSEVZETÍ?

"Tak jaká jsou tvá předsevzetí na další rok?" Kolikrát už jste dostali tuto otázku? A kolikrát jste si napsali seznam všech úžasných cílů, které z vás měly udělat úplně nového/jiného člověka? A kolik z těch bodů se vám pravidelně daří plnit?


Předsevzetí mají poslední roky špatnou pověst. Mohou za to dlouhé seznamy, které si děláme, abychom zhubli a měli tělo snů, pohádkově zbohatli, navštívili vysněná místa na druhém konci planety, koupili si nová auta a domy...a na konci roku končíme tlustší, chudší a doma na zadku. Takhle se koncept předsevzetí dnes propaguje. Jak moc s tímhle názorem souhlasíte?




Za nás je to hezký zvyk, který když se udělá vědomě a rozumně, může být i skvělým nástrojem osobního rozvoje. Jak tedy na ně? Máme pro vás 5 tipů, které můžete aplikovat na jakýkoliv cíl.


  1. Nezahlť se. Máš na seznamu 20 předsevzetí? A opravdu zvládneš dodržovat úplně všechno, co na něm je? TIP: Dopřej si chvíli pro sebe a upřímně si sepiš, co opravdu chceš. Po čem toužíš, co jsou tvé největší cíle, sny, přání? Až budeš seznam mít, vyber si své priority. To, co je pro tebe nejdůležitější, nejvýznamnější nebo co by ti přineslo úplně nejvíc radosti, si zvýrazni. Ideální je mít pouze dvě až tři oblasti, na které se chceš soustředit. Pokud se všechny tvé cíle týkají jedné oblasti, postupuj stejně. Udělej si seznam všeho, co chceš dodržovat, aby tě to dovedlo k cíli, a pak si stanov jen naprostý základ, který je udržitelný. Tedy jednu až tři věci, které budeš pravidelně dělat.

  2. Buď konkrétní. "Budu jíst zdravě" není konkrétní. Co to znamená? Jednou si nedáš tabulku čokolády, jednou ano? Do mekáče půjdeš jen dvakrát týdně? Nebo budeš celý měsíc jíst jen saláty? Když máš jasný plán, lépe se ti bude dodržovat a nebudeš uhýbat z cesty. TIP: Nastav si jasné specifické cíle. Ke každému obědu a večeři budu jíst misku zeleniny. Nebudu jíst žádné polotovary. Dám si jen jeden řádek čokolády k dopolední kávě. Každý den před spaním přečtu jednu kapitolu knihy. To už jsou jasné konkrétní cíle.

  3. Jdi pomalu krok po kroku. Zázraky se nedějí přes noc, i když by s nám to líbilo. Změna je proces, který trvá, když ale půjdeš po malých krůčcích, vydržíš tak u svých plánů déle a pravděpodobně dojdeš do cíle úspěšně. TIP: Netlač na sebe a užívej si cestu ke změně, pokud chceš trvalé výsledky. Soustřeď se na pravidelnost. Jeden malý krok každý den je účinnější než dělat pak vše najednou. Procházka každý den je lepší než se jednou týdně zrušit v posilovně. Stejně tak jako každý den přečíst 10 stran knihy, než ji dát na jeden zátah a pak další měsíce zase vůbec nečíst.

  4. Buď konzistentní. Stanov si takové cíle, které jsou udržitelné a zvládneš je dodržovat pravidelně. Den má 24 hodin. Kolik strávíš prokrastinací a aktivitami, které ti nic nepřinášejí? 30 minut se může zdát jako zanedbatelná chvilka. Představ si ale, že se své aktivitě věnuješ půl hodiny opravdu každý den. To už pocítíš. Kam se posuneš, když se budeš 30 minut denně věnovat novému cizímu jazyku? Kolik slovíček se naučíš, kolik cvičení zvládneš udělat? Nepodceňuj sílu pravidelnosti. TIP: Najdi způsob, který ti vyhovuje a zaznamenávej si svůj pokrok. Vyplavený dopamin tě bude motivovat k dalším krokům. Využij k tomu svůj diář, stránku v bullet journalu nebo si vytvoř tabulku, kterou budeš mít stále na očích. Máme pro tebe dárek, který najdeš na konci článku - stáhni si zimní verzi návykovníku, ve kterém si můžeš odškrtávat svůj pokrok.

  5. Analyzuj. Když budeš mít pocit, že to chceš vzdát, ptej se proč. Nemáš toho hodně? Netlačíš na sebe moc? A to nejdůležitější - je to opravdu to, co chceš? TIP: Věnuj pozornost už na začátku v procesu plánovánu tomu, jestli se chystáš věnovat svůj čas a energii něčemu, co opravdu chceš. Pokládej si otázky, vypiš se, otevřeně se sebou mluv. Nepřemáhej se k něčemu, co vlastně vůbec dělat nechceš. Takový cíl je neudržitelný a ty jen prožiješ zbytečné zklamání.


A ten nejdůležitější tip? Poslouchej sebe i své tělo. Zjistit, co opravdu chceš, a v případě neúspěchu zjišťuj proč. Pokud narazíš na to, že je to jen tvá čistá lenost, nezapomeň, že život začíná až za hranicí komfortní zóny. A jestli se do něčeho nutíš s odporem jen proto, že je nový rok a dělají to tak všichni, přečti si tuhle větu ještě jednou. Nebo dvakrát.


Jaká je tvá zkušenost? Co by ještě mělo být na seznamu tipů?


Držíme palce, ať už je tvá cesta jakákoliv!


Zimní návykovník ke stažení tady: STÁHNOUT


コメント


bottom of page