“Čtení tě vezme do míst, o kterých se ti nikdy ani nezdálo.”
“Domov bez knih je jako tělo bez duše.”
“Čtení je jako snění s otevřenýma očima.”
“Svět patří těm, kteří čtou.”
“Čtenář během života prožije tisíce životů. Nečtenář žije jen jeden.”
Tohle jsou citáty, které se světem šíří o čtení knih. Když jsem ještě učila češtinu, začínala jsem s novými třídami prezentací “proč číst”. Většinou trvala dvě hodiny a nikoho po pěti minutách nebavila. Tedy kromě mě. Já si myslím, že byla geniální. Shrnula jsem do ní body, které měly mladé perspektivní čtenářské duše motivovat ke čtení. Úspěšnost je opravdu těžké posuzovat, ale posuďte sami, že následující body přece musí přesvědčit i toho nejzarytějšího odpůrce knih.
Zábava a odreagování
Netlfix ani Disney+ nejsou všechno. Dokonce ani Ulice, Ordinace a všechny další seriály, o kterých vůbec nic nevím. Polož si otázky. Proč sleduješ filmy, seriály, televizní pořady? Co ti dávají? Mají něco, co knihy ne? No to pochybuju… Drama? Zamotanou lovestory? Pořádný napínák, který tě na konci šokuje? Vzpomínky na děsivé okamžiky naší historie, ale i pořádnou zábavu, při které se pěkně z plných plic zasměješ?
Beletrie dokáže nabídnou neuvěřitelné zápletky. Nechat se pohltit příběhy je skvělá forma relaxu, a dokonce je prokázáno, že čtení dokáže snížit stres. Nech se vtáhnout do nějakého takového příběhu a dej nám vědět, jestli máme pravdu.
Zlepšení paměti
Čtenáři mají podle různých studií až o polovinu vyšší kapacitu paměti než ti, kteří jen pasivně sedí před televizí. Ano, ano, víme, jak je to se studiemi, průzkumy a vědci na univerzitách, kteří prokázali, že … ale uznej, že na tom něco bude. Pokud se ti do hlavy vejdou všechny ty postavy a jejich báječné příběhy, musí to s pamětí něco dělat. A to se přece hodí.
Jdeš na nákup a víš pro co.
Hledáš něco a celou dobu si pamatuješ, co to je.
Nemusíš hledat brýle, které máš celou dobu na na nose. Nebo se rozčilovat, kam jsi zase dal klíče a mobil, když jsou beztak na svém obvyklém místě jako vždycky.
P.S. Některé studie tvrdí, že čtení dokonce zvyšuje IQ. Učiněný zázrak!
Pomalejší stárnutí mozku
Víme, že se opakujeme, ale vědci dokázali, že čtení je skvělá prevence třeba před Alzheimerovou chorobou. Je to vlastně takový tělocvik pro mozek. Co se posiluje, to sílí a pomaleji stárne. A mít v sedmdesáti mozek jako třicítka, to je k nezaplacení. Čím více knih, tím pomalejší stárnutí buněk, to je jasná přímá úměrnost.
Rozšiřování slovní zásoby
Kniha tvůj mozek nenechá zakrnět. Ale pro obraznost uvedu pár statistik.
Čeština má zhruba 250 000 slov.
Průměrný Čech z toho zná kolem 18 000 slov.
Používá jich aktivně něco kolem 5 000.
Pokud znáš Orwellův román 1984, jednou z velmi účinných zbraní Velkého bratra bylo omezování slovní zásoby obyvatelstva. Čím méně slov člověk zná, tím hůře se mu přemýšlí a tím jednodušeji je ovlivnitelný a manipulovatelný. Stádo ovcí umí jen bééééé. Už nepřemýšlí o tom, že existujé nějaké céééé, nééééé a xéééé.
A neříkej, že není cool v hospodě u piva používat slova jako implicitní, marginální nebo abrazivní. Neznáš ještě všechna česká slova a chceš znít chytře? Čti.
Pomáhá s pravopisem a gramatikou
Píše se skamarádit se, nebo zkamarádit se?
Dívá se na mě, nebo na mně?
Čtení mi pomohlo se dvěma, nebo dvěmi problémy?
Byla tam kamarádka, již, nebo jež přišla včas?
Věř, že po přečtení tisícovek stran různých textů v knížkách se ti všechny záludné jevy zaryjí do paměti a už si nebudeš muset lámat hlavu s výkendem, shlédnutím videa ani ztěžováním si na počasí. (Au, poslední věta bolela i napsat.)
Posilování empatie a porozumění
V knihách najdeš snad všechny možné situace, které kdy mohou nastat. Zamilování se, svatba, pracovní úspěchy, silná přátelství, pomoc druhému, ale i nevěra, rozchod, vražda nebo válka. Často postavy řeší reálné situace, ze kterých je nám úzko. Vidíme jim do hlavy a prožíváme to s nimi. Posilujeme tím svoji empatii, vciťujeme se do nich, máme pro jejich jednání v určitých situacích pochopení. Někdy tam prostě nacházíme sebe a sledujeme, jak postava řeší náš problém.
Rozvíjení fantazie a kritického myšlení
Fantazie není jen nástrojem šílených umělců, kteří stvořili skvost, a pak si uřízli ucho. Rozvinutá představivost pomáhá v běžném životě. Dokážeme si díky ní představit různá řešení situací, pomáhá nám dívat se na problémy z různých úhlů pohledu a rozhodování nebo řešení je tak snazší.
Čím více toho přečteš, tím jednodušší pro tebe bude porozumět různým druhům textů. Ať už je to návod z Ikea, nová pojistná smlouva nebo článek na internetu. Zrovna tahle dovednost se v době plné dezinformací opravdu hodí.
Today a reader, tomorrow a leader
Říká se, že ti nejúspěšnější lidé na světě jsou velcí čtenáři.
Bill Gates prý přečte kolem 50 knih ročně.
Elon Musk údajně dříve četl až 10 hodin denně.
Mark Zuckerberg každých 14 dní přečte 1 knihu.
To asi nepotřebuje další komentář.
Je mi jasné, že všechny body jsou naprosto neprůstřelné a ty teď začneš číst každý den. A pokud je to pro tebe standard (nebo standart?), nebudeš číst jen hodinu denně, ale dvě, tři, až tu knihu prostě neodložíš v žádné situaci. Čtení zdar!
Comments